Wyszukaj po ID produktu

Porównanie cen w dniu premiery od iPhone 2G do iPhone XS MAX + tabela

2019-05-17
Porównanie cen w dniu premiery od iPhone 2G do iPhone XS MAX + tabela

   Apple jest znany na całym świecie. Wielu użytkowników uwielbia ich telefony, a zarazem jest wielu ich przeciwników. Ich system operacyjny iOS jest teraz jedyną konkurencją dla Androida. Mimo tego ich początki nie były łatwe i nie od razu ich smartfony były dostępne na całym świecie.

iPhone, jak to było... 

   A zaczęło się od pierwszego iPhone’a 2G, który oficjalnie był sprzedawany najpierw w Stanach Zjednoczonych, później w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Irlandii i Australii. I to wszystko. Do innych krajów nigdy nie trafił. Dużym minusem tego modelu było to, że można było go nabyć tylko i wyłącznie u operatora AT&T poprzez podpisanie umowy abonenckiej. Podpisana przez te dwie firmy umowa sprawiła, że przez kolejne 7 lat operator miał te telefony na wyłączność. Sam telefon kosztował 499 dolarów w wersji 4GB, a o 100 dolarów więcej w wersji 8GB. Dodatkowo kwota abonamentu wahała się między 60 a 120 dolarów. Bardzo szybko doszło do obniżek cen. Model z pojemnością 8GB był za 399 dolarów. Wprowadzono również wersję 16GB za 499 dolarów.

   Zaraz potem wprowadzono nowy model na rynek – iPhone 3G, który był dostępny w dwóch wersjach – 8GB i 16GB. Pierwszy kosztował 199 dolarów, a drugi 299 dolarów. Mniejsza cena nowszego modelu zadziwia? Owszem, jest to dobra informacja. Niestety nie było wyjścia i znowu trzeba było wziąć ofertę abonamentową AT&T. Najtańszy abonament kosztował aż 70 dolarów, a najdroższy 135 dolarów. W Polsce również można było dostać ten model w ofercie sieci Orange i Era. Pierwsza firma oferowała jedynie telefon na kartę za 1799 złotych w wersji 8GB. Era proponowała abonament za 195 złotych na dwa lata, a ten model za jedynie złotówkę. Jednak ten model był, co najważniejsze, lepszą wersją niż poprzedni – błędy występujące w modelu 2G w tym nie wystąpiły. I w sumie to wszystko, bo większych udogodnień nie było.

   Przez kolejne dwa lata – licząc od 2014 roku wyszło sporo nowych modeli iPhone’a, ale ceny utrzymywały się przez długi czas na równym poziomie. Jednak pojawiały się duże udogodnienia i duże kroki naprzód w porównaniu z poprzednimi modelami. Model iPhone 3GS zawierał nową wersję systemu 3.0 z wieloma udogodnieniami, z większą pamięcią wewnętrzną oraz większą prędkością. Wersją 8 GB kosztowała 199 dolarów, a 16 GB 299 dolarów i oczywiście abonament, którego nadal nie dało się uniknąć.

   Przyszedł czas na kolejny model – iPhone 4 i kolejną, zaktualizowaną wersję systemu. Oprócz tego model ten miał lepszy procesor, wyświetlacz IPS, a także dwie kamery – główną 5 Mpix oraz przednią do rozmów wideo, znanych do tej pory pod nazwą FaceTime. Koszt tego telefonu był taki sam jak poprzedniego. Model ten miał również swoją premierę w Polsce, ale był bardzo drogi. Jedna z firm oferowała go bez umowy z operatorem za 4299 zł. Cena powala, ale taka właśnie była. Jeśli chodzi o ofertę operatorów to Play na przykład oferował go w dwuletnim abonamencie za 2599 zł wraz z 230 zł miesięcznie.

   Apple nie stało w miejscu i regularnie wprowadzało ulepszone wersje poprzednich modeli. Tak też się stało tym razem. Model 4S otrzymał nową wersję systemu – iOS 5, jeszcze mocniejszy procesor, a także asystenta głosowego Siri. Aparat główny natomiast posiadał 8 Mpix rozdzielczości. Model ten był dostępny w trzech wersjach cenowych: 16 GB – 199 dolarów, 32 GB – 299 dolarów, a 64 GB – 399 dolarów. I oczywiście abonament.

   Przyszedł czas na kolejny krok naprzód – iPhone 5 został wyposażony w system w wersji szóstej. Posiadał on ekran o przekątnej 4 cale – ta wielkość ekranu bardzo długo była popularna, a nawet i teraz jeszcze jest, ale w przypadku wybranych użytkowników. Procesor również został przyspieszony, wyświetlacz miał jeszcze lepszą jakość, a pamięć RAM 1 GB. Tak jak poprzedni model, tak i ten był dostępny w trzech wersjach cenowych. Dokładnie takie same ceny i rozmiary pamięci jak w modelu 4S.

   Tradycja musiała być podtrzymana, więc piątka otrzymała dopisek, tym razem najpierw c. Model iPhone 5c otrzymał lepszy procesor oraz wersję systemu numer 7. Aparat o rozdzielczości 8 Mpix był zaopatrzony w autofocus oraz detekcję twarzy i dodatkową diodą doświetlającą. W zależności od pamięci ten model kosztował dużo mniej niż poprzednie – 99 lub 199 dolarów plus abonament.

   Następnie pojawił się inny model – iPhone 5s, który jako pierwszy otrzymał jeszcze mocniejszy procesor 64-bitowy Apple A7. W tym modelu po raz pierwszy pojawił się czujnik odcisków palców. Cena w zależności od pamięci wbudowanej wynosiła: 199 – 16 GB, 299 – 32 GB, 399 – 64 GB.

   Wreszcie w 2014 roku pojawiły się telefony iPhone 6 i iPhone 6 Plus. Można je było dostać bez wiązania się z jakimkolwiek operatorem komórkowym. Jednak zaprezentowane na początku bardzo wysokie ceny tych telefonów w Stanach i w Polsce nie obniżyły się tak od razu. Po 4 tygodniach jeszcze wzrosły, bo kurs dolara powiększył się. Przekątna telefonu zyskała więcej cali – osiągnęła 4,7’’. Procesor w tym telefonie również był lepszy – Apple A8. Co do aparatu, zwiększono prędkość ustawiania ostrości. Był dostępny aż w czterech wersjach pamięciowych, a największa pojemność wynosiła aż 128 GB. Można nadal kupić te modele w Polsce i za granicą w dużo niższej cenie.

   Już rok później pojawiły się kolejne modele – 6s i 6s Plus. Otrzymały one nowe funkcje: 3D Touch i Live Photo, a także kolejny już, nowy procesor Apple A9. Pamięć RAM wynosiła już 2 GB, a wbudowana 64 GB, 256 GB oraz 512 GB. Ceny nie różniły się niczym od cen poprzednich dwóch modeli. W Polsce oczywiście nadal był to towar luksusowy, bo ceny zaczynały się od 3 tysięcy wzwyż. W tym momencie kupimy te modele za mniej niż 2000 złotych, a ceny różnią się w zależności od koloru.

   W roku 2016 pojawił się znowu 4-calowy, aluminiowy telefon - iPhone SE, który okazał się być dużo tańszym od swoich poprzedników. Ten niezwykle kompaktowy model miał i ma nadal świetne parametry techniczne. Ceną również zachęcał, co oczywiście nie oznaczało taniochy – jednak już więcej osób mogło sobie pozwolić na ten model.

   W tym samym roku, tylko kilka miesięcy później pojawiły się dwa modele – iPhone 7 i iPhone 7 Plus. Oba posiadały kolejny, nowszy procesor Apple A10 oraz dwurdzeniowy aparat. Ceny powróciły do czasów modeli z szóstką w nazwie. Były one dostępne w trzech wersjach, zależnie od pamięci wbudowanej – 32 GB, 128 GB oraz 256 GB. W momencie premiery wersja z największa pamięcią była dostępna za ponad 4000 zł, a w tym momencie kosztuje 2000 złotych mniej. W końcu po tych dwóch modelach zdążyło pojawić się sporo innych, ale o tym za chwilę.

   Prawie dwa lata temu, jesienią 2017 roku na rynku pojawiły się dwa kolejne modele – iPhone 8 i 8 Plus. Miały one wyświetlacz 4,7’’ oraz kolejny, zwany „inteligentnym”, procesor Apple A11 Bionic. Obudowa była wykonana tak, aby zabezpieczała przed kurzem i wilgocią. Z przodu i z tyłu była wykonana ze szkła, a tylko ramy z aluminium. Efektem tego była możliwość ładowania bezprzewodowego. Brakowało jednak portu słuchawkowego, co było dość dużym zaskoczeniem dla wielu użytkowników. Wyświetlacz Retina HD miał opcję dostosowywania się poświaty ekranu do światła otoczenia. Aparat główny – 12 Mpix posiadał optyczną stabilizację obrazu oraz ulepszoną matrycę. Były dostępne dwie wersje – 64 GB oraz 256 GB. W tym momencie, w zależności od pojemności pamięci i koloru ceny różnie się przedstawiają, bo między 2000 a 4000 zł.

   Kolejny model był tym długo oczekiwanym i zapowiadanym jako najmocniejszy ze wszystkich. I on w dniu premiery w USA kosztował więcej niż 1000 dolarów w tej wersji z większą pamięcią. Z mniejszą iPhone X kosztował bagatela 1000 dolarów. Jest to bardzo mocny technicznie telefon z procesorem Apple A11 Bionic. Nie zawiera on żadnych przycisków, wszystko jest w 100% dotykowe. Jest również skaner linii papilarnych i Face ID, czyli rozpoznawanie twarzy. Rama jest wykonana ze stali, a reszta ze wzmocnionego szkła, które jest odporne na zarysowania i uszkodzenia. Ekran jest ogromny, bo ma aż 5,8’’ oraz jakość Super Retina HD AMOLED o rozdzielczości 2436 x 1126 pikseli. Model ten świetnie reprodukuje kolory dzięki technologiom tj. True Tone, Dolby Vision oraz HDR. Posiada on dwa wysokiej jakości aparaty – jeden z przodu, a drugi z tyłu. Nie może zatem dziwić cena w Polsce, która dochodziła prawie do 5000 zł, a nawet ponad 5000 zł za model o większej pamięci. W tym momencie są nieco tańsze, ale mimo wszystko jest to nadal marka, która wyróżnia się cenami dla wielkich fanów i tych z grubszym portfelem.

   We wrześniu 2018 roku przedstawiono kolejne modele – iPhone XRXS oraz XS Max. Wszystkie zostały wyposażone w nowoczesny procesor Apple A12 Bionic. Model XS Max to nieco ulepszona wersja poprzedniego modelu X o przekątnej aż 6,5’’. Kiedy przedstawiono te modele przestano produkować model X. Nowy procesor wykorzystuje innowacyjną technologię uczenia maszynowego, a w trakcie produkcji wykorzystywany jest proces 7-nanometrowy. Są to nowoczesne modele, które idealnie nadają się do gier, fotografii, a także do rzeczywistości rozszerzonej. XS oraz XS Max mają jeszcze mocniejsze szkło i posiadają certyfikat dotyczący odporności na kurz i wilgoć.

   Patrząc na historię telefonów firmy Apple, która stała się gigantem technologicznym można stwierdzić, że jest to marka droga, z każdym modelem coraz droższa. Jednak z każdym nowym smartfonem oferuje nam lepsze rozwiązania, a nie ma co też ukrywać, że marka, którą sobie zbudowali jest prężna i ma wielu zwolenników na całym świecie.

 Tabela z zestawieniem cen iPhone'ów w dniu premiery i obecnie

Model

Cena w USA - premiera

Cena w Polsce - premiera

Cena aktualna (Polska)

2G

499/599

-

-

3G

199/299

195/msc, 1799

-

3GS

199/299

1099/1499 – najtańszy abonament 95 zł

799/1399 – najtańszy abonament 150 zł


-

4

199/299

4299

200-300

4S

199/299/399

2699/3199/3699

100-300

5

199/299/399

2849/3299/3749
iSpot – 4099 – 16 GB

400-500

5c

99/199

2499/2849

1000-1300

5s

199/299/399

2849/3249/3749

500-800

6 - 16GB

649

2949

1399/1149 – 32 GB/16 GB

6 - 64GB

749

3399

1200

6 - 128GB

849

3849

1300

6 Plus - 16GB

749

3399

1400

6 Plus - 64GB

849

3849

1500

6 Plus – 128GB

949

4289

1700

6s - 16GB

649

3199

1039 /1149/1313

6s- 64GB

749

3699

1149 /1399

6s -128GB

849

4199

1799/1886

6s Plus -16GB

749

3699

1299 – 16GB 1599/1669 – 32 GB

6s Plus - 64GB

849

4199

1799

6s Plus - 128GB

949

4699

1882/2000/ 2100

SE 16GB

399

2149

800/1259
1449/950 - 32GB

SE 64GB

499

2649

1199
1899 – 128 GB

7 32GB

649

3349

1899

7 128GB

749

3879

1899

7 256 GB

849

4399

2000-2500

7 Plus 32GB

769

3949

2300-2400

7Plus 128 GB

869

4479

2700-2800

7 Plus 256 GB

969

4999

2900-3100

8 – 64 GB

699

3479

2200-3200

8 – 256 GB

849

4229

3500-3700

8 Plus – 64 GB

799

3979

3000-3500

8 Plus – 256 GB

949

4729

3400-4200

X – 64 GB

999

4979

3600-4000

X – 256 GB

1149

5729

4300-4800

XS – 64 GB

999

4979

4000-4300

XS – 256 GB

1099

5729

4900

XS – 512 GB

1349

6719

5700

XS Max - 64GB

1099

5479

4400

XS Max – 256 GB

1299

6229

4900

XS Max – 512 GB

1449

7219

5600

XR – 64 GB

749

3729

3200

XR – 128 GB

800

3999

3500

XR – 256 GB

899

4479

3800 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel