BlackBerry czy to już koniec tej marki?

BlackBerry to znana ze swoich unikalnych telefonów z fizyczną klawiaturą QWERTY marka kanadyjska, która na rynku istnieje już 35 lat. W 2016 roku ogłosiła, że ze względów finansowych nie będzie produkować, sprzedawać i wprowadzać na rynek nowych telefonów. Według strony internetowej producenta inna firma przejmuje te działy – TLC Communication. Ich portfolio zawiera teraz urządzenia BlackBerry, Alcatel i ich własne urządzenia, które sprzedawane są w 160 krajach na całym świecie.
Dlaczego BlackBerry wycofuje się z rynku?
Wycofanie marki z rynku nie oznacza oczywiście tego, że nie będzie telefonów z logo BlackBerry, które wielu w pamięci już bardzo mocno się ugruntowało. Jednak firma zdecydowała się nie korzystać z telefonów z serii BlackBerry Classic na rzecz nowocześniejszych smartfonów.
Jest to strategia lepsza pod tym względem, że niestety dawno już marka została wyprzedzona przez Google i Apple. Wtedy już BlackBerry powinno wzmacniać swoją pozycję na rynku, ale przysnęli nieco i się zagapili.
PRZECZYTAJ: JAKIE AKCESORIA UŁATWIĄ DŁUGĄ PODRÓŻ?
Najlepie zabezpieczone telefony BlackBerry
BlackBerry kojarzy się przede wszystkim z urządzeniami biznesowymi, które pozwalają na odczytywanie wiadomości e-mail, kiedy nie ma pracownika w biurze. BlackBerry 850 to było pierwsze urządzenie, które integrowało się z pocztą e-mail. Do kolejnych modeli dołączono opcję wiadomości tekstowych, głosowych połączeń, multimedia oraz klawiaturę QWERTY, która jest chyba najbardziej charakterystyczną cechą ich produktów.
Telefony BlackBerry były niesamowicie zabezpieczone, a dane szyfrowane – ta cecha sprawiła, że nawet osoby na wysokich stanowiskach rządowych korzystały z tych telefonów i korzystają do dziś, mimo tego, że urządzenia Apple iPhone są równie dobrze zabezpieczone.
Klawiatura QWERTY znakiem rozpoznawczym BlackBerry
Największy wzrost firma osiągnęła w 2013 roku, ale niestety firma nie powtórzyła póki co tego sukcesu. Mimo tego, że klawiatura fizyczna prezentowała się dobrze, była przez pewien czas modna i pożądana.
Klawiatura dotykowa zalała rynek błyskawicznie i to użytkownicy zdecydowali, że jest to jednak lepszy patent. Wszystkie tablety, smartfony, iPody, iPady i inne urządzenia mobilne stały się dotykowe. Powoli nawet rezygnowano z choćby jednego przycisku.
BlackBerry było dość powolne we wprowadzaniu nowości, ciągle upierało się nad klasycznymi modelami z kultową klawiaturą, bo może myśleli, że użytkownicy porównają ją sobie z dotykową i stwierdzą, że jest lepsza. Tak się nie stało i BlackBerry odnotowało spory spadek sprzedaży i popularności.
PRZECZYTAJ: KTÓRY SYSTEM JEST LEPSZY: ANDROID CZY IOS? PORÓWNANIE
Czy BlackBerry grozi bankructwo?
Oczywiście to nie jest tak, że firma upada. Produkcja smartfonów to nie jest ich najmocniejsza cecha. W tym momencie mają jednak kilka modeli z klasyczną klawiaturą: BlackBerry Key2, Key2 LE oraz Key One, a także z ekranem dotykowym: BlackBerry Motion i Evolve. Są one dystrybuowane przez wspomnianą już wcześniej firmę TLC Communication.